Kastamonu Basketbol SK

Top Sende İsimli İnstagram Canlı Yayınımız Büyük İlgi Gördü

Kastamonu Basketbol Spor Kulübümüz (KBSK), Corona Virüs (Covid-19) salgını sürecinde sosyal medya üzerinden canlı yayınlar gerçekleştiriyor. KBSK’nın ilk yayın konuğu Kulüp Başkanı ve Başantrenörümüz Nihat Saka oldu. Antrenörümüz Fatih Başören’in moderatörlüğündeki Top Sende programında Nihat Saka, Kastamonu basketbolunu ve Kastamonu Basketbol Spor Kulübü’nü anlattı. Saka, antrenör ve sporculara da tavsiyelerde bulundu.

KBSK KULÜP BAŞKANI NİHAT SAKA:

“Kulüp olarak 10 yılda çok güzel işler yaptık”

Kastamonu basketboluyla ilgili düşüncelerini paylaşan Saka; “1950 yılında Turan Çelik, Basketbol Milli takımının kondisyoneri Abdurrahmanpaşa Lisesi’ne beden eğitimi öğretmeni olarak tayin olmasıyla Kastamonu’da basketbol kültürü başlıyor. Onun öğrencisi İsmail Dönmez hocamız, peşinden Ahmet Tamel, Adem Keloğlu kültürü devam ettiriyorlar. Dolu tribünler, cıvıl cıvıl bir ortam canlanıyor gözümde o zamanlara dair. 90’lı yıllarda bu bayrağı biz devraldık. Bu önemli bir bayrak, bu kültürü bizim devam ettirmemiz gerekiyordu. Özveriyle bu işe devam ettik. Bizden sonraki nesle de bu bayrağı teslim etmemiz gerekiyor. Bunu yapmazsak bu bayrak bizden sonraki nesle geçmeyecek. Basketbol kültürü Kastamonu’da çok önemli bir kültür. Bu kültürü çocukluk yıllarımdan itibaren birebir yaşayan bir insanım” dedi.

“İSANLAR ONORE EDİLMEK İSTER”

Saka, bir dönem aktif olarak basketbola hizmet vermiş ancak şu an sahada olmayan eski basketbol emekçilerine dair şu ifadeleri kullandı: “Bir insan ya geçmiş sıkıntılarına kaptırdığı için ya da kenara atıldığını düşündüğü için ya da tutku yoktur onda kenara çekilir. Bir dönem basketbolun içinde olmuş sonrasında çekilmiş insanları tekrar nasıl basketbola kazandırabiliriz kafa yormak lazım. Bu tür organizasyonları yapan şehirler var. İnsan onore edilmek ister, biz elimizden geleni yapıyoruz ama daha çok yapmak lazım. Onlara ‘Neden kendini dışarıda bıraktın?’ diye sormamız lazım. Bunun araştırılması gerekiyor.”

“10 YILDIR KASTAMONU BASKETBOLUNA HİZMET VERİYORUZ”

Saka, Kastamonu Basketbol Spor Kulübü’nün kuruluş sürecini, kuruluş amaçlarını ve bu amaçlar doğrultusundaki çalışmalarını ise şu sözlerle özetledi: “Kastamonu basketboluna emek veren her kulüp her insan bizim için çok değerli. Biz kulübümüzü 2010 yılında kurduk. Biz proje kulübüyüz. Amacımız Kastamonu basketbolunu geliştirmekti. Bu amaç doğrultusunda yaptığımız projelerle yıl boyu devam eden ve yıllar boyunca süregelen bir basketbol kültürü oluşturmaya çalıştık. Bu noktada birçok kulübe de örnek teşkil ettik. Yıl boyu basketbol projesini her yıl yapıyoruz, her yıl 200 çocuğun basketbolla tanıştığını düşünürsek 2 bine yakın çocuğa ilham kaynağı olmuşuz. Bir diğer projemiz kız-erkek olmak üzere tüm kategorilerde yerel liglere katılan, il dışında da şehrimizi temsil etmeye çalışan takım olmaya gayret gösterdik. Geride kalan 10 yıllık süreçte de bunu başardığımızı söyleyebilirim. Bu çalışma meyvelerini bölge şampiyonalarında, Anadolu şampiyonlarında ilimizi gayet iyi temsil ederek verdi. Bir diğer projemiz de şehrimizi temsil eden ulusal bir takım oluşturmaktı. Bu noktada da 2 sene 2’nci Lig 3 sene 1’inci Lig’de Kastamonu’nun tarihine geçecek bir takım oluşturduk. Kastamonu’yu basketbol 1’inci Ligi’nde temsil eden tek takım oluşturma başarısı sağladık. Yabancı oyuncular transfer ettik, üst düzey basketbolcuları Kastamonu’da izlettirme fırsatı bulduk. Şehrimiz güzel bir 5 yıl geçirdi. Bir diğer projemiz ise antrenör yetiştirebilmek, onlara iş imkanı sağlayabilmek, bizden ayrıldıklarında dahi bizim kültürümüzü devam ettirebilmelerini amaçladık; bunu da yaptık. Onlarca antrenör yetiştirdik, ülkenin birçok yerinde emek vermeye devam ediyorlar. En önemlisi de iyi insan yetiştirmek için proje oluşturduk. Bu da ülkemize en büyük katkıydı. Son 10 yılımızı değerlendirirsek çok iyi işler yaptık. Kulübümüzün sloganlarından bir tanesi ‘Hayallerinin peşinden koş’ idi. Biz çocuklarımıza hayaliniz varsa peşinde koşabileceklerini söyledik. Asla pes etmeyen bir nesil yetiştirmeye çalıştık. Ülkesini seven, milli duyguları had safhada olan çocuklar için mücadele ettik. Başarılar sadece kupalarla madalyalarla ölçülmez. Eğer biz basketbol severlerin gönlünden yer tutmuşsak bu büyük bir başarıdır. Hiçbir zaman Kastamonu’da tek kulüp olmak istemedik, istemeyiz. Kulüplerimize de her zaman destek olmaya çalıştık. İşbirliğine her zaman açık olduk. Sadece biz yapıyoruz mantığıyla hareket etmedik. Biz, bu işe biz olarak bakıyoruz. Bundan sonra da basketbol kulüplerimizle işbirliği içerisinde olacağız.”

ANTRENÖRLERE  VE SPORCULARA TAVSİYELER

Hayat İçin Oyun Planı kitabını öneren Saka; “Biz antrenörler önemli bir iş yapıyoruz. Bizim yaptığımız bir davranış, giydiğimiz kıyafet, nasihatimiz çocuğu hayat bekliyor. Aileden, öğretmenden sonra çocuğun örnek aldığı insan biziz. Bundan dolayı mesleğimizi çok önemsememiz lazım. Antrenör arkadaşlara ilk tavsiyem, çocuklara örnek olduklarını bilsinler, unutmasınlar. Çocuklarımız da şu an basketbol oynuyorlarsa çok değerli bir iş yapıyorlar bunu bilsinler. Eğer bunun kıymetini bilirlerse kendi sosyal yaşamına çok şey katacaklar. Basketbol oynayanın sosyal yaşamı gelişir, dostluklar kurar. Türkiye’nin her yerinde dostları olur.”

MUTLAKA PROJE ÜRETİLMESİ LAZIM”

Saka: “Şehrimizi yönetenlerin mutlaka proje üretmesi lazım. Halkı kenetlemek için bu şehri bir lig takımı gerekiyor. Hafta sonu herkes maç izlemeye gelir. Sosyal bir ağ olur. Biz ulusal ligdeki oynadığımız tüm maçlarımızda seyircinin ilgisi vardı. Büyük küçük maç ayırt etmediler. Spor halkı kenetler. Şehri geliştirmek sosyal etkinliklerle, sporla olur. Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Reşat Asrak’ın bu konuda gayreti var, tesisler konusunda da müthiş çalışıyor. Şube Müdürümüz Adem Keloğlu da öyle. Müthiş enerji veriyorlar. Proje üreteceklerine inanıyorum. Her branşta lig takımları olmalı. Lig takımları olmazsa çocukların idolleri olmaz, kimseyi izleyemezler, hedef koyamazlar.”

Kastamonu Basketbol Spor Kulübü tarafından yapılan açıklamada canlı yayınların devam edeceği bildirildi. Yayınlar, bu kapsamda önce Kastamonu Basketbol Spor Kulübü odaklı, sonrasında Kastamonu basketbolu ve nihayetinde ulusal ve uluslar arası konukları evlere getirmeyi planlıyor.

HABER : YILMAZ ACAR DAVUT

Yayınımızı İzlemek İçin: https://www.youtube.com/watch?v=vPkAgSaitBU&t=657s

 

GÜNCEL HABERLER

Kulübümüzden Cumhuriyet Bayramı Törenlerine Katılım Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun! Basketbol Okulu Kayıtlarımız Devam Ediyor 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZIN 98. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN Serkan Erden'i Kaybetmenin Üzüntüsünü Yaşıyoruz Top Sende İsimli İnstagram Canlı Yayınımız Büyük İlgi Gördü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun Sporcularımız 23 Nisan’a Özel Mesajlar Yayınladı U14 Erkek Takımımız İlimizi Bölge Şampiyonası’nda Temsil Edecek U16 Kız Takımımız Namağlup Şampiyon