Kastamonu Basketbol SK

İlimiz Basketbolu Masaya Yatırıldı

“Birlikte başarmalıyız!”

Basketbol İl Temsilciliği’nin organizasyonunda, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, geçtiğimiz akşam ilimiz basketbolu masaya yatırıldı. İlimizde kan kaybeden basketbolun sorunları, sorunlara yönelik atılacak adımlar, kurumların basketbol branşını aktif hale getirmesi gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Düzenlenen toplantıya Gençlik Spor İl Müdürü Reşat Asrak, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Nida Sinsi, Basketbol İl Temsilcisi Nihat Pehlivan, Kastamonu Basketbol Spor Kulübü Başkanımız Nihat Saka, Başkan Yardımcımız Doç. Dr. Tolga Ulusoy, Genel Sekreterimiz Dr. Öğretim Üyesi Aydoğan Aydoğdu, Yönetim Kurulu Üyemiz Abdullah Aytekin, Yol Spor Kulübü Başkanı Mahmut Ziya Sarı, Yol Spor Kulübü Basketbol Şube Sorumlusu Ali Başak, Kastamonu Gençliği Spor Kulübü Başkanı Sezer Çalışkan, kurum temsilcileri, beden eğitim öğretmenleri ve antrenörler katılım sağladı.

Birey-aile-okul-muhtarlıklar-antrenör-kulüp- kurum işbirliğinin elzem olduğu vurgulanırken; basketbolu geliştirmek adına bu tür toplantıların sıklaştırılması, konuyla ilgili bir komisyon kurulması yönünde mutabakata varıldı. Yanı sıra başta Milli Eğitim olmak üzere Gençlik Spor’un tesislerinin en verimli şekilde kullanılması gerektiği noktasının altı çizildi.

“KURUMLARIN ALT YAPILARINI AÇMASINI İSTİYORUZ”

Basketbol İl Temsilcisi Nihat Pehlivan açılış konuşmasında, basketboldaki sporcu sayısının her geçen yıl azaldığını söyledi. Okul sporlarında basketbola tartışılmaz bir ilginin olduğunu söyleyen Pehlivan; “Kulüplerde bu sayıyı bulamıyoruz. Kurum olarak sadece şu anda Yolspor var. Diğer kurumların da alt yapılarını açmasını istiyoruz” dedi.

“HASTA YATAKTA, NABIZ YAVAŞ”

Yolspor Kulübü Başkanı Mahmut Ziya Sarı ise 20 ilçeli bir ilde, tesisleşmenin iyi olduğu bir ilde basketbolun bu durumunun hoş olmadığını söyledi. Sarı; “Umarım yapılan bu çalışma birilerinin dikkatini çeker. Umarım küçük adımlarımız kar tanesi misali çığa dönüşür. Hasta yürümüyor, hasta yatakta ve nabız yavaş. Uğraşırsak hastayı ayağa kaldırırız, uğraşmazsak netice belli” ifadelerini kullandı.

“PAYDAŞLARIN BİRLİK BERABERLİĞİ ŞART”

Basketbolda başarılı işler yapılabileceğini kanıtladıklarını söyleyen Kastamonu Basketbol Spor Kulübü Başkanımız Nihat Saka ise; “Kurumlarımız basketbola yönelecekse kurumlarımıza basketbol pilot okulu bulmamız gerekiyor. Bunun büyümesi için de tüm paydaşların birlik ve beraberlik içerisinde olması şart. Kurum-okul işbirliğini başarmamız gerekiyor. Sadece para kazanma odaklı basketbol okullarını bir şekilde engellememiz gerekiyor. Çözeceğimiz bu sorunlarla birlikte hepimizin tek kazancı ne makam ne mevkidir sadece basketbol oynayan bir çocuğun basketbol oynarken yaşadığı mutluluk olacaktır” dedi.

“TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

İl Özel İdare KHS Başkanı Nida Sinsi ise; “Belli bir gücü olan bir kurumun takımı olarak bizim de taşın altına elimizi koymamız gerektiğini düşünüyorum. Şu ortamda, şu anda ne yapmamız nereden başlamamız gerektiği hakkında çok net bir bilgiye sahip değilim. Bunu basketbol camiasıyla paylaşmaya, tartışmaya, düşünmeye hazırız. İl Özel İdaresi Spor Kulübü olarak şimdilik sınırlı ölçüde destek vermeye evet diyoruz. Kendi yönetim kurulumuzla görüşmemiz  ve genel sekreterimizle istişare etmemiz lazım ama bu konuda hiç kimsenin aksi bir düşüncesi olmayacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

“FOTOĞRAFIN BÜYÜĞÜNÜ GÖRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak ise; “Birçok alanda fotoğrafın büyüğünü görmeye çalışıyoruz. Basketbolun bu kadar vahim bir durumda olduğunu bilmiyordum. Milli Eğitim’den geldiğim için Milli Eğitim’i, KYK’dan geldiğim için KYK’yı iyi biliyorum. Kaynağımız olan öğrencilerin birinci sınıftan liseye kadar derslerine girmiş bir öğretmen olarak kaynağı çok iyi biliyorum. O konuda ne yapacağımızı, kaynağı nasıl aktaracağımızı görebiliyorum. Kaynağın gücünü federasyonumuz ve Gençlik Spor’un gücüyle birleştirebilirsek güzel olacak diye düşünüyorum. Bunun heyecanını içimde hissediyorum. Yükümüzün ne kadar ağır olduğunun bilincindeyim” dedi.

Yanı sıra Polisgücü’nü temsilen toplantıya katılan Asayiş Şube Müdürü Mesut Şahin, Polisgücü’nün de basketbol noktasında çalışmaya sıcak baktığını söyledi.

 

GÜNCEL HABERLER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun Sporcularımız 23 Nisan’a Özel Mesajlar Yayınladı U14 Erkek Takımımız İlimizi Bölge Şampiyonası’nda Temsil Edecek U16 Kız Takımımız Namağlup Şampiyon U16 Erkek Takımımız Namağlup Şampiyon U14 – U16 Erkekler Yerel Ligleri Başladı. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ü Saygı ve Özlemle Anıyoruz... Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.... Avukat Feza İhtiyar'ı Kaybetmenin Derin Üzüntüsünü Yaşıyoruz